Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

10 DOBRÝCH RAD,

které usnadní vám i vašemu dítěti nástup do školky

 

  1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je.Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí( mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků).Vyhněte se negativním popisům jako “tam tě naučí poslouchat”,”tam se s tebou nikdo dohadovat nebude apod.

 

  1. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vas může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.

 

  1. Veďte dítě k samostatnosti, zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si  neumí  obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.

 

  1. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud bude chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest)- vyhněte se výhrůžkám typu“když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“

 

  1. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

 

  1. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (např. oblíbeného plyšáka)

 

  1. Plňte své sliby- když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.

 

  1. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení  od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.

 

  1. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu paknedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

 

  1.  Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte- ze začátku může jít dítě jen na dvě hodiny apod..